דיסלקציה בילדים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דיסלקציה בילדיםילדים מסוימים מתאמצים יותר מילדים אחרים לקרוא ולכתוב, אך המשימה פשוט אינה הופכת לקלה יותר. הם יודעים שהם חכמים ולמרות זאת אינם קוראים וכותבים כמו ילדים אחרים. מצב זה נקרא דיסלקציה. זוהי בעיית למידה אותה חווים ילדים רבים, והיא מתבטאת בקשיי קריאה ואיות.

הבעיה היא בתוך המוח, אך אינה מעידה על חוסר אינטליגנציה. הרבה אנשים חכמים ומוכשרים נאבקים עם דיסלקציה. מצב זה אינו צריך לגרום לילד לפגר בחומר הלימודים, שכן, עם מעט עזרה והרבה עבודה קשה, ילד עם דיסלקציה יכול ללמוד לקרוא ולאיית טוב כמו ילדים אחרים.

הבנת הדיסלקציה

כדי להבין בעיה זו, יש להבין תחילה כיצד מתאפשרת קריאה. זהו תהליך אימון אמיתי למוח, הכרוך בצעדים הבאים שצריכים להתבצע בו זמנית:

  • הבנת אופן צלילי דיבור המרכיבים את המילים
  • דגש על סימנים, אותיות ומילים ומודפסות
  • חיבור צלילי דיבור לאותיות
  • הרכבת תערובת הצלילים בצורה חלקה לתוך מילים
  • שליטה בתנועת עיניים על פני הדף
  • בניית דימויים ורעיונות
  • השוואת רעיונות חדשים עם מה שכבר ידוע
  • אחסון הרעיונות בזיכרון.

ילדים עם דיסלקציה נאבקים לזכור מילים פשוטות אותם ראו ושמעו פעמים רבות. מוחו של ילד הסובל מבעיה זו מתקשה לפרק מילים לצלילי דיבור נפרדים. הוא מתקשה אף לחבר צלילי דיבור לאותיות שונות, ולשלב אותם במילים. כך שילד עם דיסלקציה קורא לאט ומבצע טעויות רבות. לעיתים הוא מערבב אותיות במילה, כגון קריאת המילה "היא" במקום "היה". מילים עשויות להתמזג יחד ולהיראות כמו גיבוב אותיות המציגות מילים חסרות פשר.

מאפייני דיסלקציה

עוד לפני גן הילדים, ילד עם דיסלקציה בדרך כלל חווה בעיות עם אותיות וצלילים. מאוחר יותר, המורה יכול להגיד שהילד חכם, אך נראה כי אינו מתעניין בקריאה. בפעמים אחרות, ההורה הוא זה שמבחין כי הילד נאבק בקריאה. הדבר הטוב ביותר לעשות הוא לפנות לרופא מומחה שיסייע להבין מה לא בסדר.

מומחה בליקויי למידה יודע הרבה על בעיות למידה מהן סובלים ילדים, ומה ניתן לעשות בקשר לכך. במהלך ההתייעצות עם מומחה, הילד יעבור מספר בדיקות, אך לא על מנת לקבל ציון, אלא כדי לזהות בעיות. גילוי לקות למידה הוא הצעד הראשון בדרך לקבלת הסיוע שיקל עליו ללמוד.

ילדים עם דיסלקציה חווים תסכול, כעס או עצב, היות והקריאה והאיות כל כך קשים להם. הם אינם מעוניינים להשתתף בקבוצות קריאה שונות ומרגישים שונים מחבריהם כשהם נעזרים בשירותי מורה פרטי מיוחד לקריאה. אך סיוע זה חשוב ביותר להתפתחותם העתידית, השגת כישורי למידה נאותים והגעה להישגים מרשימים בחיים. חלק מהאנשים היצירתיים והמוצלחים ביותר סבלו מדיסלקציה, אך בעיה זו לא מנעה מהם מלרדוף אחרי חלומותיהם.

הקלת הקריאה

רוב הילדים עם דיסלקציה יכולים ללמוד לקרוא עם סיוע של סוג הוראה נכון. הם יכולים ללמוד שיטות חדשות לזכור צלילים כגון "ב" ו-"פ", מבלי לבלבל ביניהם למרות הצלילים הדומים. הם לומדים כיצד להשתמש בשפתיים כדי להגות נכון את הצליל. למידת שיטות היגוי מסייעת לילדים לקרוא בקלות רבה יותר. מומחי למידה מצוידים בשפע של ידע להקניית פעילויות מיוחדות המלמדות קריאה לילדים עם דיסלקציה.

ילדים עם דיסלקציה יכולים אף להשתמש בכרטיסי פלאש, שיעורים מוקלטים וקבלת סיוע בהכנת שיעורי בית, במקום להיאבק עם כתיבה איטית. הם זקוקים לסיוע מההורים והמורים כדי לקבל את התמיכה המקצועית הנדרשת.

זמן נוסף למבחנים חשוב לילדים אלו, כדי שיהיה להם די זמן לסיים את המבחן ולהפגין את יכולת הלמידה שלהם. גם מחשבים מסייעים ביעילות לילדים עם דיסלקציה, וניתן לקבל תכניות המלמדות קריאת ספרים בקול רם מהמחשב או אפילו הורדת ספרים מוקלטים לאייפוד.

טיפול בדיסלקציה

ישנן שיטות רבות לטיפול בקשיים שחווה ילד עקב דיסלקציה. כיום, הוראה מתקנת היא השיטה הטובה ביותר לטיפול בצרכי הילד על פי רמת יכולתו. עם זאת, כדאי וחשוב להכיר ולהחשף לשיטות טיפול שונות שיכולות להתאים אף יותר לילד שלכם – למידע נוסף על דיסלקציה בילדים ושיטות שונות לטיפול.

ראו גם:
הפרעות קשב וריכוז

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מחלות ילדים

כל מה שרציתם לדעת על מחלות ילדים כאן באתר

אז מה היה לנו בכתבה: