אנורקסיה בילדים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אנורקסיה בילדיםאנורקסיה (או בשמה המלא אנורקסיה נרבוזה) היא הפרעת אכילה קשה הבאה לידי ביטוי באובדן משקל חמור ועלולה להוביל למוות.

האנורקסיה נחשבת לאחת מההפרעות הפסיכיאטריות הקשות ביותר וזאת כיוון שכעשרה אחוז מהלוקים בה הולכים לעולמם כתוצאה מהרעבה.

באופן עקרוני ההפרעה שכיחה בעיקר בקרב נערות, אך גם ילדים יכולים ללקות בה כפי שנראה ממספר מחקרים שבוצעו בעשור האחרון. במאמר זה נדון באנורקסיה נרבוזה באופן כללי וכן נזכיר את הפרעת האכילה שנקראת אנורקסיה של הינקות.

מה הם הגורמים לאנורקסיה?

אנורקסיה נחשבת להפרעה פסיכיאטרית שקיימים לה מספר גורמים שעליהם ניתן למנות גורמים גנטיים, פסיכולוגיים, חברתיים, משפחתיים וביולוגיים. כל הגורמים הנ"ל באים לידי ביטוי ברמת הפרט, ברמת המשפחה וברמת התרבות או החברה. במהלך שני העשורים האחרונים השכיחות של המחלה נמצאת בעלייה מתמדת, שכן הרזון נחשב לאחד מהיסודות של אידיאל היופי הנשי.

הסטריאוטיפים של האדם השמן שכוללים עצלות, לכלוך, רשלנות וחוסר שליטה עצמית המנוגדים לסטריאוטיפים שמקושרים לאדם הרזה והתכתיבים של עולם האופנה המערבי יוצרים קשר חזק בין רזון לבין הצלחה בחיים ומסרים אלו מוטמעים במיוחד במוחן של ילדות ונערות צעירות. ראייה לכך ניתן למצוא בעובדה שנשים נוטות לסבול מאנורקסיה בשכיחות גבוהה פי עשרים ואף יותר מאשר גברים.

מה הם התסמינים של אנורקסיה?

אנורקסיה יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון רחב בצורה בלתי רגילה של תסמינים. בין היתר מדובר על התסמינים הבאים:

 • נזק לרקמת הכבד.
 • אנמיה חמורה.
 • אובדן של רקמת שריר חשובה.
 • אין אונות וירידה בחשק המיני.
 • עצירות כרונית.
 • לחץ דם נמוך.
 • מחלות לב וכלי דם בגיל צעיר מאוד.
 • התכווצויות שרירים.
 • אוסטאופורוזיס בגיל צעיר מאוד.
 • אי ספיקת כליות אקוטית.
 • נזק בלתי הפיך למערכת העיכול.
 • האנורקסיה מקושרת למגוון של הפרעות פסיכיאטריות נלוות כמו למשל דיכאון, הפרעה טורדנית כפייתית, חרדה ועוד.
 • כפי שציינו, הסיבוך החמור ביותר של האנורקסיה הוא מוות כשלרוב מדובר על מוות כתוצאה מהפרעות בקצב הלב, מהתאבדות, מזיהומים ועוד. סך הכול עשרה אחוז מהנשים שלוקות באנורקסיה תלכנה לעולמן תוך עשר שנים מיום האבחנה של ההפרעה.

כיצד מטפלים באנורקסיה?

הטיפול באנורקסיה נחשב לאחד המאתגרים ביותר מבין כל ההפרעות הפסיכיאטריות. מדובר על טיפול שניתן במסגרת רב מקצועית המורכבת מרופא, דיאטנית, עובדת סוציאלית וכן אנשי מקצוע מתחום רפואת הנפש כמו פסיכיאטרים ופסיכולוגים.

במקרים רבים הטיפול באנורקסיה מצריך אשפוז בבית חולים וזאת על מנת למנוע הדרדרות שסופה במוות של המטופל. במסגרת הטיפול נעשה לעתים שימוש בטכניקות מתחום הטיפול הקבוצתי, הטיפול המשפחתי, תרפיה באמנות, טיפול בתנועה ועוד.

בנוסף לכך, ישנה חשיבות עליונה לגיוס כל חברי המשפחה לתהליך הטיפולי וזאת על מנת ליצור סביבה תומכת ולא שיפוטית בחיק המשפחה שתאפשר את ההצלחה של הטיפול.

אנורקסיה של תקופת הינקות

אנורקסיה של תקופת הינקות היא הפרעת אכילה שפוגעת בתינוקות בין גיל חצי שנה לשלוש שנים. מדובר על הפרעה ששייכת למשפחת הפרעות האכילה של הינקות שתוארו לראשונה על ידי פרופסור איירין שאטור, החוקרת המובילה בתחום זה.

בניגוד לאנורקסיה נרבוזה שמתאפיינת בסירוב לאכול במידה כזו המאפשרת שמירה על משקל תקין ומקושרת לדימוי גוף מעוות, אנורקסיה של הינקות, שבאה לידי ביטוי בסירוב לאכול גם כן, מאופיינת במאבקי שליטה ובניסיון של התינוק לרכוש עצמאות ואוטונומיה על גופו ובמאבקי שליטה עם המטפל העיקרי.

בדומה לאנורקסיה נרבוזה, גם אנורקסיה של הינקות נחשבת להפרעת אכילה קשה וחמורה שבאה לידי ביטוי בחוסר שגשוג ובמגוון בעיות פיזיות ונפשיות כאחת המצריכה התערבות טיפולית מקצועית.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מחלות ילדים

כל מה שרציתם לדעת על מחלות ילדים כאן באתר

אז מה היה לנו בכתבה: