צלקות וכוויות בילדים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

צלקות וכוויות בילדיםילדים מרבים ליפול ולהיחבל. לאחר תהליך ההחלמה מהפציעות נוצרות בגופם צלקות. הן נגרמות כתוצאה מהפגיעה בעור ומההרס הנגרם לרקמות. כאשר מדובר בצלקות גדולות ומכוערות יש לכך השפעה על הילד מבחינות רבות, כאשר המשמעותית שביניהן היא הבחינה החברתית.

צלקות יכולות להיגרם מסיבות רבות. גם כוויות גורמות להן. תהליך הריפוי של הצלקת הוא ארוך, בדרך כלל, אך אצל ילדים ניכר שקיימת בגופם היכולת להיפטר מהן במהירות רבה יותר. סוג הצלקת ועומק הפגיעה בעור, היקפה ומיקומה בגוף, מהווים גורמי השפעה משמעותיים בתהליך ההחלמה.

רוב הטיפול בצלקות נעשה במטרה לשפר את המראה האסתטי. מעטים הם המקרים שהצלקת מהווה בעיה בריאותית בעצמה. למעשה, היא נוצרת במסגרת מאמצי הגוף לרפא את עצמו מהפציעה. כלומר, מדובר בתהליך ריפוי טבעי.

צלקות הנגרמות כתוצאה מכוויות הן, לרוב, הקשות ביותר לטיפול. גם המראה שלהן מהווה בעיה. הן גדולות ומכוערות למראה ועקב אופי הפגיעה בעור, הן גם מתפרשות על פני שטח גדול. כיום, לאור ההתקדמות המהירה בעולם הרפואה הפלסטי, קיימים פתרונות חדשנים לטיפול בצלקות מכל הסוגים.

צלקות בילדים

כאשר ילד נפגע או נפצע מסיבה כלשהי מתפתחת אצלו צלקת הנוטה להתפשט לשטח גדול יותר ממקום המכה. במונחים הרפואיים היא נקראת צלקת קלואידית. במקרים רבים הטיפול בה כרוך בתהליכים פולשניים בגוף.

הרופא המתחיל תהליך טיפול בצלקת הקיימת בגופו של ילד או תינוק צריך לעשות זאת לאחר ייעוץ עם רופא ילדים מומחה. מאחר וגופם של הילדים מצוי בהתפתחות מתמדת, חשוב לבדוק שהטיפול לא יגרום לנזק מהותי ויפגע בתהליך הגדילה שלהם.

מרבית הטיפולים בצלקות נעשים במטרה להעלימן או לטשטשן. הדרך הנפוצה ביותר לכך היא באמצעות שימוש בג'לים למריחה כאשר החומר הדומיננטי בהם הוא סיליקון. תכשירים אלה יעילים במיוחד לטשטוש צלקות קטנות. הטיפול נמשך לאורך זמן רב ודורש מריחת החומר על הצלקת בבוקר ובערב.

במקרים מסובכים יותר, כאשר מדובר בצלקות גסות, משתמשים בנוסף לתכשירי המריחה גם במדבקות סיליקון הנשארות על הגוף במשך שעות רבות. ניתן להסתירן מתחת לבגדים, אולם השימוש בהן דורש פיקוח רפואי. אפשרות נוספת, התופסת מקום נכבד ברשימת דרכי הטיפול בצלקות, היא שימוש במוצרים טבעיים ייעודיים.

רובם המכריע של הטיפולים בצלקות אצל ילדים כרוכים בתהליך ממושך האורך, לעיתים, למעלה משמונה עשר חודשים. כמובן שהנתון הזה משתנה בהתאם לחומרת הפגיעה בעור, לסוג הצלקת ולאופי הטיפול.

במקרים של צלקות שאינן מהוות בעיה אסתטית או מפריעות לתפקוד הילד, הרופאים ממליצים להניח לה להירפא מעצמה. במצבים כאלו רצוי לשמור שהמקום לא ייחשף לשמש ואם כן אז רק לאחר מריחת חומר הגנה נגד שיזוף. במקרים קשים, הטיפול אינו סובל דיחוי ויש להתחיל בו לא יאוחר מתשעים יום מרגע ההחלמה מהפציעה.

אם הילד או אתם לא מרגישים נוח עם הצלקת שנותרה, או שלילד אפילו כואבת הצלקת – מומלץ לגשת לרופא עור שיבחן את הצלקת ויחליט מהו הטיפול הטוב ביותר עבור במקרה המדובר. למידע נוסף על צלקות בילדים תוכלו לקרוא כאן.

כוויות בילדים

כוויה נוצרת כתוצאה מחשיפת העור למקור חום גבוה. מגע עם אש גלויה, אחיזה בכלי חם ממתכת, חשיפה ארוכה לשמש או נוזל רותח הנשפך על הגוף, כל אלה ועוד ייגרמו לכוויות בדרגת חומרה כזו או אחרת, הנקבעת על פי רמת הפגיעה בעור.

מדדים לקביעת דרגת הכוויה

כוויה מדרגה ראשונה – הנזק העיקרי הוא בשכבת העור העליונה. צבעו של השטח הפגוע הוא אדום. לרוב, אין צורך בטיפול מיוחד והיא חולפת לאחר מספר ימים. על מנת להקל על הילד רצוי למרוח ג'ל אלוורה או תכשיר דומה המרגיע את המקום.

כוויה מדרגה שנייה – שתי השכבות הראשונות של העור נפגעות. החיצונה וזאת שמתחתיה. כאשר מדובר בכוויה שטחית, מאפייניה יהיו כאבים, אודם ולעיתים הופעת שלפוחיות. זמן ההחלמה הוא כשלושה שבועות עד חודש. לרוב, לא נותרות צלקות בולטות על העור כתוצאה מכווייה כזו.

קיימים מקרים של כוויות עמוקות השייכות גם הן לקטגוריה הזאת. כאן המאפיינים יהיו כאבים חזקים יותר וצבע לבן שיופיע מסביב לאזור שנכווה. לרוב נוצרות צלקות לאחר כוויה עמוקה הדורשות, במקרים מסוימים, ניתוח להשתלת עור, וזמן ההחלמה ממנה ארוך.

כוויה מדרגה שלישית – היא הקשה ביותר. פוגעת בכל שכבות העור. צבעה לבן והאזור כולו הופך יבש וקשה. הצלקות הנוצרות כתוצאה ממנה הן גסות ובולטות ונדרש לעבור ניתוח להשתלת עור. המשך הטיפול יהיה באמצעות חבישות לחץ. זמן ההחלמה ארוך מאוד.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מחלות ילדים

כל מה שרציתם לדעת על מחלות ילדים כאן באתר

אז מה היה לנו בכתבה: