חיסון נגד פוליו וחיסון נגד דלקת כבד A – מכילים נגיפים מומתים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מזרקהמטרה של כל החיסונים באשר הם אחת היא – להפחית את הסיכון להידבקות במחלות על ידי רתימה של מערכת החיסון ופיתוח חסינות למחלה לפני שהיא מתפרצת בחולה.

מערכת החיסון האנושית מורכבת ממגוון של קבוצות תאים שלכל אחת מהן תפקיד שונה. המנגנון החיסוני כולל למשל תאים מסוג B שמסוגלים לייצר נוגדנים ספציפיים עבור הפתוגנים השונים ותאים מסוג T שמתפקדים בין השאר על תקן של תאי זיכרון שכן הם מסוגלים לזהות את הפתוגנים שנחשפו אליהם בעבר ולהפעיל את התגובה החיסונית באופן מידי.

על מנת לנצור את הפתוגנים השונים בזיכרון של המערכת החיסונית ניתן לתת לחולה חיסון שמכיל את הפתוגן וכך להכניס אותו לזיכרון של המערכת. במטרה למנוע את ההתפרצות המחלה ניתן להחליש את הפתוגן, לספק לגוף רק את האמצעים המזהים שלו וכן ניתן כמובן להכניס לחיסון את הפתוגן המומת.

על ידי כך המחלה לא תתפרץ אך הזיכרון של הפתוגן יישמר. במאמר זה נפרט אודות שני סוגים של חיסונים ממשפחת החיסונים שמכילים נגיפים מומתים: חיסון נגד פוליו וחיסון נגד דלקת כבד A.

חיסון נגד פוליו

מחלת הפוליו (נקראת גם שיתוק ילדים) היא מחלה נגיפית שנגרמת על ידי נגיף בעל אותו השם. בין תשעים לתשעים וחמישה אחוז מהחולים בפוליו לא סובלים מתסמינים קליניים כלל או סובלים מתסמינים קלים בלבד ובין ארבעה לשמונה אחוז מהחולים מפתחים דלקת קרום המוח שחולפת תוך ימים ספורים. עם זאת, פחות מאחוז אחד מכלל החולים בפוליו עלולים לסבול משיתוק קבוע שכן נגיף הפוליו עלול להזיק ביותר לתאי מערכת העצבים.

חשוב לציין כי ישנו חיסון לפוליו שמכיל את הנגיף בצורתו המוחלשת אך מאחר וישנו סיכוי שהנגיף המוחלש יגרום להתפרצות המחלה ומאחר והוא מופרש בצואה ועלול להדביק את האוכלוסייה, כיום נהוג להשתמש בחיסון שמכיל את הנגיף המומת. בניגוד לחיסון שמכיל את הנגיף המוחלש שניתן בטיפות דרך הפה, החיסון שמכיל את הנגיף המומת ניתן בהזרקה.

לפי ההנחיות של משרד הבריאות יש לתת את החיסון בארבע מנות עוקבות החל מגיל חודשיים. לאחר המנה הראשונה יש להמתין בין שישה לשמונה שבועות עד למתן המנה השנייה וכך גם לגבי המנה השלישית. מקץ חצי שנה עד שנה יש לתת מנת דחף נוספת כל עוד התינוק בן יותר משנה ומנת דחף נוספת מקבל הילד במהלך שנת הלימודים בכיתה ב'. החיסון ניתן בשילוב עם חיסונים נוספים נגד המופילוס אינפלואנזה B, טטנוס, דיפטריה ושעלת.

חיסון נגד דלקת כבד A

דלקת כבד A היא מחלה זיהומית שנגרמת על ידי נגיף הנקרא הפטיטיס A. הנגיף מועבר לאדם הבריא באמצעות צואה של אדם חולה דרך מזון או מים מזוהמים למשל. במקרים הקלים המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון רחב ביותר של תסמינים כמו למשל כאבי בטן, תשישות, חום גבוה, בחילה ואובדן של התיאבון אך חצי אחוז מהחולים עלולים לסבול מכשל חמור של הכבד ולהזדקק להשתלת כבד.

החיסון נגד דלקת כבד A מכיל נגיפים מומתים שעברו נטרול ופירוק. החיסון ניתן באופן שגרתי לתינוקות במדינת ישראל בשתי מנות החל משנת 1998. המנה הראשונה ניתנת בגיל שנה אחת והמנה השנייה בגיל שנתיים. יש לציין כי המנה הראשונה של החיסון מספקת הגנה למשך חודש לכל היותר אך המנה השנייה מספקת הגנה למשך יותר מעשרים שנה. החיסון נגד דלקת כבד A מספק הגנה ברמה גבוהה שעומדת על 95%.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מחלות ילדים

כל מה שרציתם לדעת על מחלות ילדים כאן באתר

אז מה היה לנו בכתבה: