בדיקת CT בילדים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בדיקת CT בילדיםמכשיר מסוג CT, טומוגרפיה ממוחשבת, משמש לקבלת ממצאים הנחוצים לקביעת מצבו של חולה. באמצעות המכשיר ניתן לאשש או לשלול מגוון רחב של מצבים רפואיים בקרב מבוגרים, אך גם בקרב ילדים.

מדובר בבדיקה שאיננה כואבת, אך לעיתים היא כרוכה במעט אי נוחות. משום כך, חשוב להכין מראש את הילד, על מנת שידע למה לצפות ואין עליו להתנהג.

למה משמשת בדיקת CT

מכשיר ה- CT יודע להפיק תמונות של חלקיו הפנימיים של הגוף, ברזולוציה מצוינת. המכשיר פולט קרני רנטגן, אך לא מתוך מטרה להפיק תצלום חד ממדי ומוגבל, כפי שניתן להשיג מכל צילום רנטגן רגיל.

באמצעות ממשק עם מחשב, ניתן ליצור הדמיה של איברים פנימיים, ולא רק של עצמות אלא גם של איברים ורקמות רכות. באמצעות מתן הוראה מתאימה למחשב, ניתן להפיק מעין "פרוסות" של אזור המטרה שבו מעוניינים. כך, מקבלים הרבה מאוד מידע, בתמונות חתך ובאופן מפורט.

למה משמשת בדיקת CT בילדים?

הבדיקה משמשת לקבלת תמונה מפורטת למשל של צפיפות העצמות בגוף, ניתן להתמקד בעמוד השדרה, בראש או בצוואר. יחד עם זאת, הבדיקה יכולה לשמש גם לבדיקת מצבם של הריאות, לבדיקת החזה או האגן. ניתן לייצר הדמיה גם של כלי דם בגוף, של המפרקים, הידיים או הרגליים. במידת הצורך, ניתן להתמקד בחלל הראש או בחלקים מצומצמים כגון עיניים או אוזניים.

להכין את הילד לקראת הבדיקה

לפני שמגיעים עם הילד לבדיקת CT כדאי להכין אותו מראש, כדי למנוע חשש וכדי להבטיח שהבדיקה תעבור בצורה קלה וללא הפרעה מצידו (כדי שהתוצאות שתתקבלנה תהיינה מספקות וברורות). כדאי לספר לילד על מבנה המכשיר שבו הוא צריך לשכב, לצורך הפקת הצילומים וההדמיה.

מדובר במעין תא עגול, שנראה כמו מכונת כביסה מוגדלת בעל פתח כניסה קדמי. במידה ומדובר בילד קטן המביע חשש, ניתן להסביר שמדובר במתקן דמוי חללית או תא קסום מהאגדות. עוד חשוב לציין שמדובר בבדיקה קצרה למדי, אך במהלכה אמור הילד לשכב במנוחה ולהישאר ללא תזוזה. במידה והילד חושש ממקומות סגורים או שיש לו בעיה של היפראקטיביות, יש ליידע את הטכנאי לפני ביצוע ההדמיה.

בתוך מכשיר ה-CT ימצא הילד על גבי מיטה, במצב שכיבה. אותה המיטה נכנסת לתוך המכשיר שיפיק קרני רנטגן. בחלק מהמקרים, על מנת שתוצאות ההדמיה תהיינה הטובות ביותר, יינתן לילד עירוי קצר של חומרי צבע. החומר איננו מסוכן, אך הוא עשוי לתחושת חמימות בגוף, שחולפת תוך זמן קצר. חלק מהילדים מרגישים לאחר מכן טעם לא טוב בפה, זהו מצב טבעי שחולף גם הוא עד מהרה.

האם הבדיקה מסוכנת

הורים רבים מבקשים לדעת האם בדיקת CT בילדים נחשבת למסוכנת. הבדיקה עצמה איננה מהווה מקור לסכנה מיידית, אולם יש לקחת בחשבון שקרינת רנטגן מרובה עשויה להיות מזיקה. מינון הקרינה של בדיקה יחידה איננו צפוי לגרום לבעיות, אולם בהחלט אין זו בדיקה שמומלץ לקיימה כאשר יש חלופה אחרת.

במידה והרופא ממליץ על בדיקת CT, ראוי לוודא האם אין בדיקה חלופית אחרת, שמספקת אינדיקציה ראויה ללא צורך בקרינה. מכשיר MRI למשל עשוי לספק הדמיה טובה וללא קרינה, אולם לא לכל בעיה רפואית הוא יספק מענה מתאים. יש לציין שחלק מהילדים, בפרט הקטנים וגם אלא שחוששים מהבדיקה או מהזרקת הצבע או שאינם מסוגלים לשכב בשקט בזמן הבדיקה (שיכולה לארוך דקות ספורות), עשויים לעבור בדיקה זו בהרדמה או בטשטוש. יש לשים לב להנחיות במקרה זה, כגון צום של מספר שעות לפני הבדיקה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מחלות ילדים

כל מה שרציתם לדעת על מחלות ילדים כאן באתר

אז מה היה לנו בכתבה: